Zemiakový kváskový chlieb

Kváskový chlieb pečieme doma pravidelne, zakaždým je trochu iný, keďže rada miešam rôzne druhy múk. Či už je to pšeničná, ražná, špaldová, jačmenná či pohánková, striedke však niečo chýbalo. Skúšala som urobiť cesto viac hydratovanejšie, piecť chlebík s pokropením vodou i bez pokropenia, boli výborné, no až keď som vyskúšala dať do cesta jednu surovinu, až vtedy to bolo, ako sa hovorí, „to pravé orechové“. A tou surovinou je zemiak. Áno, objavila som Ameriku. Trošku neskôr, ale predsa. Na zemiakový chlieb som sa chystala už dlhšie, ale buď som nemala doma zemiaky, alebo som ich nemala uvarené, alebo som jednoducho zabudla. Až sa to raz podarilo. Tu je recept na naozaj výborný chlieb, mäkkučný ako perinka.

Potrebujeme:

  • 160 g pšeničnej chlebovej múky
  • 160 g vody
  • 1 PL kvásku z chladničky (môj je ražný)
  • 300 g špaldovej hladkej chlebovej múky
  • 70 g špaldovej celozrnnej múky
  • 170-180 g vody (kefíru, piva)
  • 2 lyžičky soli
  • 1 lyžička mletej rasce
  • 1 uvarený zemiak
  • semienka – tekvicové, slnečnicové, ľanové, chia

Najskôr si pripravíme rozkvas, alebo štartér. Zmiešame si pšeničnú chlebovú múku, vodu a kvások, ktorý sme vybrali z chladničky. Celú zmes prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme na kuchynskej linke 9-12 hodín, podľa teploty, akú máme doma. Po uplynutí tejto doby si z hotového rozkvasu odoberieme 2 polievkové lyžice a odložíme ho do chladničky na ďalšie použitie.

Naštartovaný, rozbublinkovaný rozkvas zmiešame so zvyšnou múkou, vodou a nastrúhame vychladnutý uvarený zemiak. Soľ, rascu a semienka zatiaľ nepridávame. Vypracujeme cesto, ktoré miesime cca 5-10 minút, kým sa nám neodliepa od stien nádoby. V tomto momente cesto prikryjeme igelitkou, potravinárskou fóliou a necháme 30minút oddychovať. Po pol hodine pridáme ostatné suroviny, t.j. soľ, rascu a semienka a zapracujeme ich do cesta. Už nemiesime, iba zapracujeme. Cesto je redšie, hydratovanejšie. Teraz máme dve možnosti, čo urobíme s cestom.

1 možnosť – Cesto dáme do uzatvárateľnej plastovej nádoby a dáme ho na noc kvasiť do chladničky. Ráno ho vyberieme, necháme pol hodinku otepliť a pokračujeme v stáčaní.

2 možnosť – Cesto dáme do uzatvárateľnej plastovej nádoby, a necháme ho na linke kvasiť 2 hodiny. Počas tejto doby ho každých 30-40minút preložíme. Po uplynutí dvoch hodín cesto stočíme.

Ďalší krok už je rovnaký a to stočenie cesta do ošatky. Cesto vyberieme z plastovej nádoby a na pomúčenej doske ho roztiahneme do obdĺžnika a následne ho poprekladáme a skrútime do bochníka. Snažíme sa používať čo najmenej múky, aj keď nie vždy to ide. Bochník takto necháme ešte pol hodinku na doske a prikryjeme ho utierkou. Potom ho opäť ešte raz jemne vytvarujeme a teraz ho už uložíme do ošatky, „škaredšou“ časťou nahor. Ošatku si vysypeme zemiakovým škrobom, ten je lepší ako múka, bochník sa nám o ňu neprichytí. Takto pripravenú ošatku s budúcim chlebíkom opäť vložíme do igelitovej tašky, a necháme kvasiť na teplom mieste 2-3 hodinky, kým cesto nevybehne, nezdvojnásobí svoj objem.

Chlebík pečieme v rúre tak, ako chlieb v predchádzajúcom príspevku (ale bez rosenia,ak ho chceme mať pekne narezaný), alebo vytiahneme od babky zo špajze remosku a upečieme si chlebík v nej. Remosku vopred nenahrievame, len si odsledujeme, aby cesto bolo mierne nedokysnuté, nakoľko v remoske bude zo začiatku ešte kysnúť, teplota sa bude zvyšovať postupne. Bochník opatrne vyklopíme do pečiacej nádoby. Na jej dno vystrihneme z papiera na pečenie kruh. Ometieme z bochníka škrob a posypeme ho cez sitko múkou. Jemne prejdeme rukou po bochníku, aby sme múku rozotreli a teraz ho ozdobne narežeme ostrým nožom, skalpelom alebo žiletkou. Tým, že sme posypali bochník múkou, zárezy krajšie vyniknú. V tomto prípade bochník nerosíme. Prikryjeme vrchnákom remosky a zapneme. Pečieme 45-50 minút. Vrchnák nenadvihujeme, iba ak by sa chlebík moc pripekal, môžeme ho prikryť alobalom.

dav

Chlieb vyberieme z remosky a necháme ho na mriežke vychladnúť, najlepšie cez noc, aby vychladol úplne.

Dobrú chuť.

0 komentárov k článku “Zemiakový kváskový chliebPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *