Kváskový chlieb doma pečieme už asi 2 roky. Jedného dňa sa u nás v kuchyni na stole zjavil kvások a teraz, že čo s ním? Prečo? Načo? Vraj je to prospešné, zdravšie a pod., návrat k tradičnému pečeniu. No dobre, urobím radosť môjmu mužovi a upečiem domáci chlieb. Milá pani, od ktorej sme kvások dostali do daru, mi napísala postup, dala nejaké rady a šla som na to. Prvé kusy boli veru rôzneho tvaru, rôznej hutnosti, tvrdosti, ale chuťovo úplne iné, ako kupované pečivo. Napodiv nám chutilo. Dala som tomu šancu a postupne skúšala, testovala, vylepšovala, hľadala na internete ďalšie návody, videá. Na sociálnych sieťach sú viaceré skupiny, ktoré sa venujú domácemu kváskovému pečeniu, kde je veľa šikovných a ochotných ľudí, ktorí poradia, keď si neviete dať sami rady. Dnes už na domáci chlieb nedám dopustiť. Pečieme ho 1-2x týždenne podľa potreby. Pridám základný recept, ktorý sa dá obmieňať, dopĺňať podľa aktuálnych zásob, nálady, chutí…
Potrebujeme:
- 150 g ražnej chlebovej múky
- 150 g vody
- 1 PL kvásku z chladničky
- 300 g pšeničnej chlebovej múky
- 170 g vody (kefíru)
- 2 lyžičky soli
- 1 lyžička mletej rasce
- semienka – tekvicové, slnečnicové, chia
Pred samotným pečením si pripravíme rozkvas, alebo takzvaný štartér. Zmiešame si ražnú chlebovú múku, vodu a kvások, ktorý sme vybrali z chladničky. Celú zmes prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme na kuchynskej linke 9-12 hodín. Po uplynutí tejto doby si z hotového rozkvasu odoberieme 2-3 polievkové lyžice a odložíme ho do chladničky na ďalšie použitie.
Naštartovaný, rozbublinkovaný rozkvas zmiešame s ostatnými surovinami okrem soli a rasce a vymiesime cesto. S cestom pracujeme cca 10minút, kým sa nám neodliepa od stien misy. Ja používam na miesenie kuchynského robota. Keď už máme pekne vymiesený bochník, necháme ho v mise a prikryjeme fóliou, alebo zabalíme do igelitovej tašky, aby cesto nemalo prísun kyslíka a aby nám neobschlo. Takto ho necháme cca 30minút kvasiť, aby prebehla autolýza. Po pol hodine pridáme soľ a rascu, iba ich zapracujeme do cesta, už ho ďalej nemiesime. Takéto hotové cesto dáme do plastovej uzatvárateľnej nádoby a necháme ho na kuchynskej linke 2hodiny kvasiť. Počas tejto doby ho pár krát preložíme (sprava doľava, zhoda nadol), cesto ostáva stále v nádobe, cca každých 30-40 minút. Po dvoch hodinách cesto vyberieme na mierne pomúčenú dosku a postupne vytvarujeme pekný hladký bochník. Čím menej múky v tomto bode použijeme, tým lepšie. Bochník uložíme „škaredšou“ časťou nahor do ošatky. Tú si vysypeme zemiakovým škrobom, ten je lepší ako múka, bochník sa nám o ošatku neprichytí (ak nemáme ošatku,môžeme použiť aj sitko, alebo akúkoľvek nádobu, ktorú vystelieme kuchynskou utierkou). Takto pripravenú ošatku s budúcim chlebíkom vložíme do igelitovej tašky, a necháme kvasiť na teplom mieste 2-3 hodinky, kým cesto nevybehne, nezdvojnásobí svoj objem.
Keď sa nám zdá,že cesto je už pripravené na pečenie, máme dve možnosti, ako chlebík upiecť – na plechu so spodným zaparením, alebo v liatinovom hrnci, príp. v mise z jenského skla.
Pečenie v rúre so zaparením
Do studenej rúry vložíme na stredný rošť plech, na ktoro budeme piecť chlieb. Zároveň vložíme druhý nejaký malý starý plech, ktorý položíme na dno rúry. Vyhrejeme ju na 250°C. Po nahriati si vykvasený bochník vyklopíme z ošatky na papier na pečenie. Môžme si ho ozdobne narezať ostrým nožom. Cesto orosíme vodou z rozprašovača (pre chrumkavú, lesklú kôrku) a presunieme ho rýchlo na vyhriaty plech. Na dno rúry, do starého plechu, vylejeme pohár vody, aby sme vytvorili zaparenie chlebíka. Snažíme sa, aby rúra bola otvorená čo najkratšie, aby nám neuniklo teplo. Pečieme 15minút. Po uplynutí tejto doby rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou, opať chlieb orosíme, teplotu znížime na 200°C a dopekáme ešte cca 20minút. Chlieb je hotový, keď po zaklopaní na jeho dno, počujeme dutý zvuk. Vyberieme ho z rúry a necháme na mriežke vychladnúť, najlepšie cez noc, aby vychladol úplne.
Pečenie v liatinovom hrnci
Do studenej rúry vložíme liatinový hrniec (misu z jenského skla) aj s vrchnákom. Vyhrejeme ju na 250°C. Po nahriati si vykvasený bochník vyklopíme z ošatky na papier na pečenie. Môžme si ho ozdobne narezať ostrým nožom. Cesto presunieme do vyhriateho hrnca, v tomto prípade veľmi opatrne, hrniec je naozaj horúci. Zakryjeme vrchnákom, zavrieme rúru a pečieme takto 20minút. Po uplynutí tejto doby rúru otvoríme, vyberieme vrchnák, teplotu znížime na 200°C a takto otvorený chlebík dopekáme ešte cca 20-25 minút podľa zafarbenia bochníka. Chlebík opatrne vyberieme z hrnca a necháme ho vychladnúť na mriežke.
Dobrú chuť.
0 komentárov k článku “Domáci kváskový chlieb”Pridajte vlastný →